Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

WOWSlider generated by WOWSlider.com
 • airplane
 • amirkabir_dam
 • baku_panorama
 • castle_neuschwanstein_as_seen_from_marienbrucke
 • colorado_desert
 • iran_kish_island
 • Mashhad
 • slide (4)
 • slide (7)
 • slide (8)
 • slide (9)
 • slide (10)
 • slide (11)
 • taj_mahal_india
 • urmia_lake
airplane1 amirkabir_dam2 baku_panorama3 castle_neuschwanstein_as_seen_from_marienbrucke4 colorado_desert5 iran_kish_island6 Mashhad7 slide (4)8 slide (7)9 slide (8)10 slide (9)11 slide (10)12 slide (11)13 taj_mahal_india14 urmia_lake15
Ajax Gallery by WOWSlider.com v4.8
Untitled
راهنمای سفر به فرانسه پاریس
   
کشور : فرانسه
شهر : پاریس
واحد پول : یورو - Euro
پیش شماره : 031
طول جغرافیایی : 2.33333
عرض جغرافیایی : 48.8668
اذان صبح : 09:12
طلوع خورشید : 11:04
اذان ظهر : 15:31
غروب خورشید : 19:59
اذان مغرب : 20:23
نصف شب شرعی : 26:36
توضیحات :

پایتخت کشور فرانسه پاریس است این شهر با 12 میلیون نفر جمعیت پر جمعیت ترین کلانشهر اروپا محسوب می شود.

رود سن از میانه شهر پاریس می گذرد. پاریس یکی از مراکز بازرگانی و فرهنگی دنیا است. مقر بسیاری از سازمانهای جهانی همانند یونسکو در پاریس واقع شده و همچنین شرکتهای بزرگ بازرگانی دنیا در این شهر نمایندگی دارند.
از این شهر سالانه حدود 30 میلیون توریست به طور تقریبی بازدید میکنند. اولین نشانه سکونت بشر در پاریس در سال 4200 پیش از میلاد است و 250 سال پیش از میلاد محل سکونت قوم پاریسی ها شد و 52 سال پیش از میلاد مسیح این شهر به دست امپراطوری روم افتاد که در این دوران پاریس به لوتس تغیر نام یافت و همراه امپراطوری بزرگ روم رشد کرد. و در همان دوران، رومی ها شهر را به معابد، حمامها ، قصرها و سالن های تئاتر زیادی مزین کردند اما بعد از سقوط روم توسط حمله ژرمنها در قرن سوم میلادی پاریس از شکوهش کاسته شد. و پس ا زآن ساکنان شهر آنجارو ترک کردند و تنها کاری که صورت گرفت بازگرداندن نام قدیمی اش یعنی شهر پاریس بود .
در قرن ششم میلادی و پس از مرگ شاه کلوویس، پادشاهی فرانک‌ها در سرزمین فرانسه چند پاره شد و پاریس پایتخت یکی از ایالت‌های خودمختار شد. در قرن نهم پاریس یک ایالت فئودال بود. در این زمان کنت‌نشین پاریس کم‌کم بر قدرت خود افزود. پاریس در قرن دهم مورد حمله وایکینگ‌ها قرار گرفت اما مقاومت شهر در هم شکسته نشد و شهر به دست آن‌ها نیفتاد. در سال ۹۸۷ هوگو کاپه که کنت پاریس بود به عنوان پادشاه فرانسه انتخاب شد و سلسله کاپسیان را بنیان نهاد؛ در همین تاریخ پاریس برای اولین بار به عنوان پایتخت فرانسه انتخاب شد.
اواخر قرن 12 در پاریس اتفاقات بنیادینی افتاد که کرانه چپ رودخانه سن پر رونقتر از همیشه شد و با دانشگاه و چند موسسه آکادمیک به مرکز آکادمیک پاریس تبدیل شد. و در همین سالها تجارت در کرانه سمت راست رودخانه پر رونق شد. در قرن سیزدهم و در طول جنگ‌های صد ساله توسط سلسله بورگندی اشغال شد و عنوان پایتختی را از دست داد اما با روی کار آمدن شارل هفتم دوباره در سال ۱۴۳۷ پایتخت فرانسه شد اما این بار دیگر کاخ سلطنتی به این شهر نیامد و در در لوآر باقی ماندو در سال ۱۵۹۴ هنری چهارم دوباره کاخ سلطنتی را به پاریس منتقل کرد. در قرن هفدهم دوباره کاخ سلطنتی از پاریس این بار به ورسای انتقال یافت. 100 سال بعد، شعله‌های خشم انقلاب به سلطنت رسید و در سال ۱۷۹۲ دوران حکومت سلطنتی به پایان رسید. در قرن نوزدهم این شهر شاهد اتفاقات تاریخی زیادی بود. انقلاب صنعتی، امپراتوری دوم فرانسه وعصر طلایی اروپا که از اواخر قرن نوزدهم شروع شد و تا جنگ جهانی اول طول کشید و در آن تمامی قدرت‌های اروپایی در صلح به سر می‌بردندکه باعث تحولات عظیمی در ساختار شهر شدند.
در این دوره حمل و نقل ریلی در شهر ایجاد شد که باعث افزایش حضور ساکنان اطراف شهر در آن شد و جمعیت آن را بیشتر کرد. در دوران امپراتوری دوم فرانسه و حکومت ناپلئون سوم، طرح شهری هاوس‌مان که یک معمار شهری بود در پاریس اجرا شد. این طرح در واقع پایه ساختار شهری مدرن امروزی پاریس است. در این طرح شهر با انجام اصلاحاتی در ساختار خیابان‌ها و ایجاد خیابان‌های پهن‌تر زیباتر شد و وضعیت بهداشتی آن بهبود یافت. بین‌سال‌های ۱۸۳۲ تا ۱۸۴۹ بیماری وبا ۲۰ هزار نفر از ساکنان شهر را از نابود کرد. جنگ‌های فرانسه و پروس هم در سال ۱۸۷۱، لطمات زیادی به پاریس وارد کرد. در همین سال جنگی که بین دولت‌ خودمختار پاریس و حکومت مرکزی فرانسه رخ داد ۲۰ هزار نفر از ساکنان این شهر را کم کرد. اما در اواخر قرن نوزدهم پاریس به شهری جهانی تبدیل شد، برج ایفل به یاد انقلاب فرانسه در آن ساخته شد، متروهای زیادی راه‌اندازی شد و نمایشگاه جهانی شهر به نمادی از پیشرفت و مقصدی برای توریست‌ها تبدیل شد. اوایل قرن بیستم پاریس به جبهه نبرد انگلیس و فرانسوی‌ها با آلمان تبدیل شد. در دوره بین دو جنگ‌جهانی‌ (۱۹۱۸-۱۹۳۹) اما جلوه دیگری از پاریس به جهانیان معرفی شد؛ شهری که شب‌ها زنده است و پایتخت فرهنگی و هنری دنیا است. پاریس در این سال‌ها محل زندگی هنرمندان و شخصیت‌های فرهنگی و هنری زیادی شد، از استراوینسکی نقاش روس گرفته تاپیکاسو، دالی و ارنست همینگوی آمریکایی. در ژوئن سال ۱۹۴۰ پاریس به دست ارتش نازی افتاد و تا اوت سال ۱۹۴۴ در اشغال ارتش آلمان بود. در دوران جنگ جهانی دوم شهر آسیب چندانی ندید. از دهه ۷۰ صنایع در بسیاری از مناطق شهر به ویژه در شرق شهر برچیده شدند و در مقابل بخش‌های دیگر شهر فن‌آوری‌های نوین را مبنای در آمد‌های اقتصادی خود قرار دادند که باعث بالارفتن درآمد ساکنان این مناطق شدکه همین امر باعث شد که ایجاد شکاف طبقاتی در شهر که باعث درگیری‌هایی در پاریس شده است؛ نمونه بارز آن ناآرامی‌های سال ۲۰۰۵ است. با توجه به جایگاهی که پاریس در اروپا دارد از سیستم حمل و نقل گسترده و پیشرفته ای استفاده می کند که هر روزه در حال گسترش پیدا کردن است در پاریس سیستم حمل و نقل ریلی نقش به سزایی در جابه جایی مسافران ایفا می کنند. مترو مهمترین وسیله حمل و نقل در پاریس است که 14 خط اصلی و 2 خط فرعی دارد.380 ایستگاه ، 221 کیلومتر خطوط متروی پاریس را به هم وصل می کند.به خاطر نزدیک بودن ایستگاههای مترو سرعت قطار برای سفر به حومه بسیار کند است که برای حل این مشکل سیستم اکسپرس منطقه ای راه اندازی شده که در آن از RER استفاده می شود. علاوه بر سیستم حمل و نقل ریلی سیستم اتوبوس رانی هم در پاریس بسیار گسترده و فعال است. سیستم دوچرخه های شهری هم بخش دیگری از این سیستم حمل و نقل در پاریس است که در این سیستم 10 هزار دوچرخه در 750 پارکینگ عمومی در اختیار شهروندان قرار داده شده است. به وسیله جاده های اطراف شهر پاریس می توان 3 ساعته به بروکسل ، 6 ساعته به فرانکفورت ، و 12 ساعته نیز به بارسلونا رسید.

دو فرودگاه اصلی پاریس شامل فرودگاه اورلی که در جنوب شهر واقع شده و فرودگاه بین المللی شارل دوگل که از شلوغترین فرودگاههای دنیا محسوب می شود است. فرودگاه شارل دوگل در 27 کیلومتری شمال شهر پاریس است که همه روزه از اکثر شهرهای فرانسه حداقل یک پرواز به این فرودگاه صورت می گیرد.

آخرین به روز رسانی : 1393/11/01