Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

WOWSlider generated by WOWSlider.com
 • airplane
 • amirkabir_dam
 • baku_panorama
 • castle_neuschwanstein_as_seen_from_marienbrucke
 • colorado_desert
 • iran_kish_island
 • Mashhad
 • slide (4)
 • slide (7)
 • slide (8)
 • slide (9)
 • slide (10)
 • slide (11)
 • taj_mahal_india
 • urmia_lake
airplane1 amirkabir_dam2 baku_panorama3 castle_neuschwanstein_as_seen_from_marienbrucke4 colorado_desert5 iran_kish_island6 Mashhad7 slide (4)8 slide (7)9 slide (8)10 slide (9)11 slide (10)12 slide (11)13 taj_mahal_india14 urmia_lake15
Ajax Gallery by WOWSlider.com v4.8
Untitled
راهنمای سفر به چین پکن
   
کشور : چین
شهر : پکن
واحد پول : یوآن - Yuan
پیش شماره : 0610
طول جغرافیایی : 39.9289
عرض جغرافیایی : 116.388
اذان صبح : 07:00
طلوع خورشید : 04:00
اذان ظهر : 13:01
غروب خورشید : 21:59
اذان مغرب : 21:16
نصف شب شرعی : 26:29
توضیحات :

شهر پكن يا بیجینگ ، پایتخت پرجمعیت ترین كشور دنیا است که يكی از شهرهای مشهور و كهن دنيا ومركز جمهوری خلق چين و می باشد . پکن دارای قدمتی سه هزار ساله است . مناظر و چشم اندازهای زيبای شهر پكن از آب و هوای اقليمی گرم و نيمه مرطوب برخوردار است و از هر چهار فصل به صورت واضح و مشخص و و دارای انواع محصولات متنوع و گوناگون كه از ويژگی های بارز اين شهر می باشد. مساحت شهر پكن بيش از 16800 كیلومتر مربع بوده و جمعيتي بالغ بر سيزده ميليون نفر را شامل مي شود . شهر پكن مركز خطوط ارتباطی و حمل و نقل هوايی راه آهن و آزاد راههای زمينی كشور محسوب شده و در عين حال بزرگترين مركز علوم و فنون پيشرفته و مدرن در چين به حساب می آید.

از آنجا که پکن بزرگترین شهر دنیا است و سابقه تاریخی بسیار زیادی دارد و پایتخت کشور چین است، در آن جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد. بدون شک مهم ترین آنها دیوارهای قدیمی شهر یعنی دیوار چین است که روزگاری گرداگرد شهر احداث شده بودند. این دیوار که در دوره حکومت تاتارها احداث شده است یکی از پرجاذبه ترین مجموعه قصرهای جهان را در خود جای داده است. امروزه بسیاری از دروازه‌ها و دیوار اصلی تخریب شده اند و به جای آن بزرگراه ها و خیابان های جدید احداث شده است تا جریان حمل و نقل در این کلانشهر روان باشد. درون این دیوار شهر ممنوعه (Forbidden) قرار دارد. این مجموعه قصرها که در طول حکمرانی سلسله های مینگ و کینگ بر چین محل استقرار امپراطور بوده است اینک تحت عنوان موزه قصر یکی از جاذبه های گردشگری پکن به شمار می رود.9 هزار و 999 ساختمان این مجموعه که در میان دیواری به ارتفاع 10 متر و خندقی به عمق 6 متر محصورند در سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند و سالانه از محل بازدید گردشگران داخلی و خارجی درآمد بسیار زیادی نصیب پکن می کنند. این مجموعه دقیقا در شمال میدان تیان آنمن (Tiananmen) قرار دارد.
یکی دیگر از جاذبه های گردشگری پکن، میدان معروف تیان آن من (Tiananmen) است. این میدان، یادآور انقلاب کمونیستی جمهوری خلق چین است. در اطراف تیان آنمن تالار بزرگ خلق، چندین یادواره انقلاب و موزه انقلاب و تاریخ قرار گرفته اند.
معبد آسماني (Temple of Heaven) يكي ديگر از اماكن ديدنی در پكن است. اين معبد در مكانی بسيار زيبا و با شكوه بنا شده است. چينيان در آن زمان اعتقاد داشته اند كه آسمان بلند و مرتفع است ولی زمين، پست و حقير است. و تمامی اينها منعكس كننده افكار چينيهای باستان می باشد. از جذابيتهای ديگر اين معبد وجود چترهايی با سر طلايی رنگ می باشد. اين بنا از چوب و آجر ساخته شده است.شما در اين معبد می توانيد يكی از شاهكارهای معماری چين را مشاهده كنيد. مكانی بوده كه پادشاهان هر ساله برای انجام مراسم شكرگزاری بعد از برداشت محصول به اين معبد می آمدند.مكان ديگر قصر تابستانی (Summer Palace) است كه مكانی بسيار ديدنی و جذاب همانطور كه اسم قصر روی آن است به زيبايی آن نيز مي باشد و اين قصر محلی بوده برای استراحت امپراطوران چين در تابستان.از دیگر جاذبه های گردشگری پکن دریاچه‌های مصنوعی، پارک‌ها و معابد قدیمی هستند.
اگر سال‌ها قبل به پکن می‌رفتید، شاید نوعی خشکی را در این شهر احساس می‌کردید که بازمانده‌ی دوران کمونیست بود با عکس‌های بسیار متعدد از مائو، ولی اکنون و مخصوصاً بعد از المپیک ٢٠٠٨، دیگر از آن فضاها خبری نیست. اکنون پکن شهری است زنده، بین‌المللی و شاد. معماران پکنی در رقابتی بسیار نزدیک و پر سر و صدا با معماران مدرن مکتب شانگهای، دست به ساخت ساختمان‌هایی زده‌اند دیدنی. از تماشای ساختمان‌های سوهو پارک، استادیوم‌های دهکده‌ی المپیک و ساختمان اصلی تلویزیون ملی چین (CCTV) که کار معماران پر مدعای پکنی است، غافل نشوید. المپیک ٢٠٠٨ در شناساندن شهر پکن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جذاب برای توریست‌ها و نیز تبدیل این شهر به شهری با امکانات متناسب با شهری بین‌المللی نقش بسیار مهمی داشت. منطقه‌ی دهکده‌ی المپیک با ساختمان معروف آشیانه‌ی پرنده، واقع در شمال غربی شهر، امروزه یکی از دیدنی‌های مهم در لیست هر بازدیدکننده است. یکی از بخش‌های بسیار زیبای دیوار عظیم و معروف چین در اطراف همین شهر است و توریست‌ها می‌توانند با تورهای یک و یا دو روزه، از این اثر جاودانه‌ی تاریخی دیدن کنند. دیواری عظیم که تنها می‌بایست از آن دیدن کنید تا از عظمتش درکی داشته باشید و فقط از تصور مراحل ساختش حیران شوید.
محل اقامت در این شهر با تنوع و گستردگی زیادی قابل انتخاب است. طبعاً اگر برای گردش و تفریح و خرید به این شهر سفر می‌کنید، بهتر است در مرکز شهر اقامت کنید تا هم به خیابان معروف وانگ فو جین نزدیک باشید و هم به میدان اصلی شهر. اقامت در مرکز شهر اندکی پرهزینه‌تر از دیگر محلات است. مانند هر ابر شهری، در ساعت‌های شلوغ صبح و بعدازظهر مشکل ترافیک جدی است، ولی نه به تناسب این شهر عظیم.

تاريخچه پکن

گفته می شود منطقه ای که پکن در آن قرار دارد، از هزاره اول پیش از میلاد، مسکونی بوده است و به آن جی گفته می شده است. این شهر باستانی، امروزه دیگر کاملاً مفقود شده و تلاش باستان شناسان برای یافتن بقایای آن تاکنون ناکام مانده است.چند قرن پس از میلاد، پکن به صورت چند شهر بسیار کوچک نزدیک به هم وجود داشته است تا اینکه 10 قرن پس از میلاد ، در زمان حکمرانی سلسله خیان لیائو ، به صورت شهر مستقلی به عنوان پایتخت جنوبی انتخاب شد.پس از حمله مغول ها و به قدرت رسیدن ق کوبلای خان ، از آنجا که او می خواست به عنوان امپراتور چین بر تخت بنشیند، پکن به موقعیت ممتازی دست یافت چون کوبلای خان این شهر را به عنوان پایتخت امپراتوری خود برگزید.
چندین قرن بعد در سال 1949 و با به قدرت رسیدن مائوئیست‌ها، برای چندمین بار طی چند قرن اعلام شد پایتخت از پکن منتقل نخواهد شد. پس از آن تاریخ معاصر پکن آغاز می شود که مهمترین ویژگی آن رشد باورنکردنی شهر است.

آخرین به روز رسانی : 1393/10/30