بدون اغراق استانبول را می‌توان یکی از زیباترین شهرهای جهان لقب داد چرا که این شهر نه تنها از جنبه زیبایی های طبیعی بی نصیب نبوده بلکه از نظر معماری و ساختار شهری نیز، هر آنچه برای زیبا و مدرن نامیدن یک شهر لازم است را در اختیار دارد. استانبول که اکنون با نزدیک به ۱۶ میلیون نفر جمعیت بزرگترین شهر ترکیه است، تا سال ۱۴۵۳ تحت سلطه حکومت بیزانس بود. از سال ۱۴۵۳ پس از فتح استانبول، اداره این شهر تحت حاکمیت عثمانی در آمد. درنتیجه آمیزه ای از هنر، معماری و فرهنگ بیزانس و اسلامی در جای جای این شهر دیده می شود. وقایع تاریخی مهمی که استانبول از سر گذرانده سبب انتخاب این شهر را به عنوان پایتخت تاریخی و فرهنگی ترکیه شده است.

گردشگران استانبول:

پیشینه تاریخی و فرهنگی که امروزه با مدرنیته درآمیخته در کنار تبلیغات گسترده ای که از طریق رسانه های جمعی در سراسر دنیا منتشر می شود، سالانه جمع کثیری از جهانگردان را جذب استانبول می کند. عده زیادی از این مسافران ایرانیانی هستند که با هدف گردش و تفریح یا تجارت راهی این مرز و بوم شده اند.

به همین دلیل و با هدف افزایش آگاهی هم میهنان عزیز در جهت افزایش بازدهی سفرها همچنین جلوگیری از اتلاف وقت هزینه آن ها، لیستی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استانبول را در این مقاله آورده ایم. لازم به ذکر است که لیست ذیل بر اساس اماکنی که کمترین فاصله را از یکدیگر دارند طراحی شده است که سبب کاهش چشمگیری در هزینه های رفت و آمد، صرفه جویی در زمان و انرژی‌تان خواهد شد. بازدید کلیه اماکن دیدنی این لیست ظرف سه روز اقامت در استانبول قابل انجام می باشد.

تاپ لیست اماکن گردشگری استانبول:

شماره یک بازدید از خیابان استقلال (istiklal caddesi)

خیابان استقلال شلوغ ترین خیابان استانبول است که از نظر جمعیت و شلوغی به خیابان آکسفورد لندن یا خیابان پنجم نیویورک شباهت زیادی دارد. از رستوران ها و کافه های متعدد و مغازه های پر زرق و برق گرفته تا سالن های سینما و تئاتر همه و همه را می توانید در خیابان استقلال بیابید. هتل های زیادی هم در اطراف این خیابان وجود دارند که انتخاب آن ها به عنوان محل اقامت برای صرفه جویی در هزینه و زمان بسیار موثر خواهد بود.

رفتن به حمام ترکی:

حمام های عمومی در میان فرهنگ ترکیه از جایگاه ویژه ای برخوردارند به گونه ای که حمام ترکی نه تنها جایی برای پاکسازی جسم و روح که مکانی برای گردهمایی و دید و بازدید تلقی می شد. امروزه نیز بسیاری از مردم این کشور برخی از مراسمات و دورهمی هایشان را در حمام ترکی برگزار می کنند. جدای از آن این روزها رفتن به حمام های ترکی به یکی از جذابترین فعالیت هایی که می توان در طول سفر به ترکیه انجام داد، تبدیل شده است. بسیاری از توریست ها نه فقط برای دیدن فضای داخلی حمام که برای رفع خستگی سفر و لذت از ماساژ روانه حمام ترکی می شوند.

حمام آقا (Aga hamami) یکی از قدیمی ترین حمام های استانبول است. این حمام تاریخی که در سال ۱۴۰۰ میلادی تاسیس شد اولین بازسازی اساسی خود را در سال ۱۸۰۰ از سر گذارانید با این حال هنوز هم پابرجا و آماده ارائه خدمات به مراجعه کنندگان می باشد. فاصله حمام آقا از خیابان تاکسیم چندان زیاد نیست به گونه ای که می توانید در حین گشت زنی و کشف خیابان های اطراف تاکسیم به این حمام هم سری بزنید و لذت یک حمام ترکی دلچسب را تجربه کنید.

پل گالاتا و پل بُسفُر Galata & Bosfor :

پل گالاتا که در طول خلیج شاخ طلایی امتداد یافته پنجمین جایگاه تاپ لیست استانبول گردی را از آن خود کرده است. این پل از جایگاه ویژه ای برخوردار است چراکه بخش مدرن استانبول در شمال را به بخش قدیمی آن در جنوب متصل می کند . نکته دیگری که بر اهمیت پل گالاتا می افزاید قرار گرفتن آن بر روی خلیج Golden Horn است که ورودی رودخانه بُسفر به شمار می رود، رودخانه ای که بین بخش اروپایی و بخش آسیایی شهر استانبول جریان دارد. با وجود تمامی موارد ذکر شده آنچه پل گالاتا را برای توریست ها جذاب می کند منظره زیبای ماهیگیران صف کشیده بر روی پل، میدان پر هیاهوی امین اُنو Emin Onu و مسجد جدید است که در انتهای جنوبی پل قرار دارد و این منطقه را به یکی از بهترین مکان های استانبول برای گشت زنی خرید و چشیدن غذاهای لذیذ تبدیل کرده است.

کاخ تُپ کاپی Topkapi:

قلعه تپکاپی که به عنوان یکی از شاهکارهای معماری استانبول شناخته می شود. این کاخ با دارا بودن بیش از ۱۰۰ اتاق در حدود ۴۰۰ سال پذیرای سلاطین مختلف عثمانی بوده که آن را به عنوان مامنی برای آرامش و آسایش خود برگزیده بودند. هر یک از اتاق ها به شکل مسحور کننده ای طراحی شده و رنگ های خیره کننده کاشی ها در کنار تزئینات ساخته شده از طلا بی شباهت به موزه نیست و چشم و قلب هر بیننده ای را تسخیر می کند.

این کاخ مانند سایر اماکن دیدنی استانبول در اغلب ساعات روز مملو از جمعیت می باشد. بهترین ساعات روز که می توان برای بازدید به کاخ تپکاپی مراجعه کرد ساعت چهار تا پنج بعد از ظهر است. به این ترتیب پس از ساعاتی گردش در کاخ می توانید از دیدن مناظر زیبای غروب سایه افکنده بر دریای مرمره لذت ببرید.

برج گالاتا Galata kulesi:

برج گالاتا که در نقطه مرتفعی از استانبول واقع شده و به تمام شهر مشرف است به همین دلیل در گذشته به عنوان برج دیده بانی کاربری داشت. این بنا امروزه به موزه و یکی از مهمترین نمادهای شهر استانبول بدل شده است. روزانه افراد زیادی تنها برای لذت بردن از منظره ۳۶۰ درجه استانبول به بام این برج زیبا پناه می برند. افسانه جالبی درباره برج گالاتا در میان مردم ترکیه رواج دارد که بر اساس آن اگر با شخصی با کسی که به او علاقه دارد بالای برج گالاتا بروید، حتما با او ازدواج خواهد کرد.