سفر به یونان سفری به ژرفای تاریخ

ویرانه های تاریخی آفتاب سوخته، آسمان آبی و خط ساحلی بی انتهایی که به موازات دریای مدیترانه و اژه امتداد یافته همه و همه نشان از یک نام زیبا دارد و آن چیزی نیست جز “یونان”.   یونانی که همچنان با موسیقی پرشور، آشپزی الهام بخش  و فعالیت های ماجراجویانه ای که برای گردشگران تدارک دیده، سعی دارد نام پرآوازه و فرهنگ باستانی خود را زنده نگاه دارد. کشوری که آمیخته ای از تاریخ، افسانه ها، هنر، فلسفه، زیبایی های چشم نواز طبیعی و آب و هوایی گرم را در خود جای داده است.

سفر به یونان و دیدن جزایر زیبای این کشور از جمله مواردی است که در بالاترین رده های لیست هر سفردوستی جای دارد چرا که این کشور چه از نظر فرهنگی و چه از نظر زیبایی جز غنی ترین کشورهای دنیاست. با این حجم از زیبایی حتی اگر بارها به یونان سفر کنید باز قادر به کشف تمام و کمال آن نخواهید بود.

موقعیت یونان در نقشه جغرافیایی

یونان یکی از قدیمی ترین و تاثیرگذارترین تمدن های جهان است که به عنوان نمادی از تمدن غربی شناخته می شود. این شبه جزیره از نظر جغرافیایی در جنوبی ترین بخش شبه جزیره بالکان قرار گرفته و از بخش شمالی به سه کشور اروپایی آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از بخش شرقی به کشور ترکیه محدود می شود بر همین اساس یک کشور اوراسیایی به شمار می رود. آتن پایتخت یونان و همچنین بزرگترین شهر این کشور است.

یونان از نظر طول خط ساحلی سرآمد سایر کشورهای اروپایی است و اغلب جهانگردان یونان را به اسم “کشوری با ساحل کریستالی” می شناسند. طول سواحل بی‌نظیر و رویایی یونان در حدود ۱۳۶۷۶ کیلومتر می باشد که در آب های نیلگون دو دریای مدیترانه و اژه امتداد یافته است. همین امر سبب شده یونان به یکی از اولین مقاصد گردشگرانی که از تعطیلات ساحلی لذت می برند بدل شود.

زیباترین بخش های این کشور باستانی

یونان که از نظر مرزبندی سیاسی به چهار کشور اروپایی آلبانی، مقدونیه و بلغارستان محدود می شود زمانی مهد تمدن، فرهنگ و علوم سیاسی به شمار می رفت از همین رو سفر به اغلب شهرهای این کشور پر دیرینه تجربه ای جذاب برای عاشقان تاریخ و تمدن به شمار می رود. از سوی دیگر، مسافت اندک بین یونان و ترکیه سبب شده یونان به یکی از مهمترین مقاصد گردشگران ایرانی بدل شود، بر همین اساس در ادامه مقاله مهمترین شهرهای یونان و جاذبه های گردشگری هر یک از این شهر ها را معرفی نموده ایم تا حتی ذره ای از زیبایی های این کشور طی سفر از چشمتان پنهان نماند.

آتن پایتخت یونان

آتن را می توان بهشت موعود علاقمندان به تاریخ لقب داد، زیرا مملو از مکان های تاریخی و شگفتی های دوران باستان می باشد. در این شهر، سر به هر سو که می گردانید با اثری شگفت مواجه می شوید که با گذشت سالیان دراز همچنان قد برافراشته و با صلابت خودنمایی می کند به گونه ای که می توان آتن را یک موزه فضای باز در نظر گرفت. یکی از زیباترین و مهم ترین بناهای تاریخی که در این موزه فضای باز با آن مواجه می شوید، بنای آکروپولیس است که بر بلندای تپه ای مشرف به آتن، ۴۴۷ سال پیش از میلاد مسیح بنا نهاده شده. محل قرارگیری این قلعه زیبا به گونه ای انتخاب شده که بتوان آکروپولیس را از هر نقطه در شهر دید.

تسالونیکی دومین شهر بزرگ یونان:

از آنجایی که تسالونیکی دومین شهر بزرگ یونان است مکان های بسیاری برای اکتشاف در آن خواهید یافت. خانه آتاتورک کلیسای آگیا سوفیا، کلیسای سنت دیمیتریوس، میدان آریستوتل و موزه باستان شناسی از جمله مکان هایی هستند که در بازدید از شهر تاریخی تسالونیکی، حتما باید به آن ها سر بزنید.