سفر به قلب تاریخ

اگر به دنبال گذراندن تعطیلات اساطیری هستید، قطعا باید به رم سفر کنید. در افسانه ها آمده است شهر ابدی رم را، دو برادر به نام های رومولوس و رموس تاسیس کرده اند. هرچند تاریخ نگاران با این پیدایش شعرگونه ارتباط چندانی ندارند اما تقریبا تمامی میهمانان بازدید کنندگان این شهر زیبا، معتقدند نوعی نیروی خارق العاده در شهر رم موج می زند. اما به دور از تمامی این موارد حتی اگر به نیروهای ماورائی اعتقاد نداشته باشید! جادوی رم این است که در هر صورت شما را شیفته خود خواهد کرد، حال می خواهد در کنج کافه ای کوچک نشسته باشید یا در حال نوش جان نمودن یک بشقاب تورتلینی در یک رستوران شیک باشید! فقط کافی است یک بار در این شهر قدم بگذارید.

علت شهرت رم چیست؟

شهرت رم تنها به خاطر این نیست که عنوان پایتخت ایتالیا را یدک می کشد، بلکه تاریخ غنی آن که با مشاهیری چون اکتاویان، ژولیوس سزار و هادریان در هم گره خورده رم را شهره خاص و عام نموده است. بناهایی چون معبد رومی پانتئون، فروم رم و صدها کلیسا و ورزشگاه زیبا همگی آثاری هستند که از دوره این مشاهیر بر جای مانده است.  اگرچه رم شهری با قدمت بالاست اما در عین حال بسیار مدرن و پر سرعت است که می تواند پاسخگوی سلیقه های متفاوت توریستان باشد.

اگر از علاقه مندان به تاریخ و هنر باشید می توانید وقت خود را صرف بازدید از موزه هایی کنید که گنجینه های نفیسی از آثار هنری و تاریخی را در خود جای داده اند. چشیدن غذاهای متنوع و لذیذ ایتالیایی یکی دیگر از دلایلی است که سالانه هزاران توریست از سراسر جهان را به رم می کشاند. حتی اگر از علاقه مندان به مد و خرید باشید باز هم از سفر به این شهر که یکی از پایتخت های مد جهان است نهایت لذت و استفاده را خواهید برد.

کارهایی که در سفر به رم باید انجام دهیم.

بازدید چشمه تروی:

چشمه تروی یکی از زیباترین نقاط رم و نمونه کاملی از معماری سبک باروک است. در این آبنمای زیبا که ساخت آن در اواسط قرن ۱۷ به پایان رسید تندیسی از اوشنوس خدای دریا که میان تریتون های (موجودی افسانه ای با بالاتنه مرد و پایین تنه ماهی) قابل اعتمادش قرار دارد خودنمایی می کند. این جاذبه دیدنی در سال ۲۰۱۵ پس از بازسازی گسترده بازگشایی شد و در کمال شکوه به جلب توجه بازدیدکنندگان ادامه داد.

افسانه جالبی درباره چشمه تروی وجود دارد که بر اساس آن انداختن یک سکه به درون چشمه، تضمین کننده بازگشت به رم است. اگر این سکه با دست راست از روی شانه چپ به دورن حوض انداخته شود نه تنها به رم باز می‌گردید بلکه عاشق یک رمی شده و با او ازدواج می‌کنید.

هزینه و زمان لازم برای بازدید:

بازدید از این جاذبه بصری کاملا رایگان است و تقریبا در حدود یک ساعت زمان صرف آن خواهد شد.

کلیسای سنت پیتر

مرکز کلیسای کاتولیک سنت پیتر که در شهر واتیکان واقع شده است را می توان دومین جاذبه گردشگری رم نام برد که از نظر تاریخی و معماری بسیار درخور بازدید است. این بنا همه روزه به غیر از روزهای چهارشنبه که پاپ برای بازدید مراجعه می کند، برای بازدید عموم دائر می باشد. در صورتی که یکشنبه به کلیسای سنت پیتر مراجعه کنید می توانید به صورت رایگان در مراسم مذهبی که توسط پاپ برگزار می شود حضور داشته باشید. ساعت کاری کلیسا بین ماه های آوریل تا سپتامر از ساعت ۷ صبح تا ۷ عصر و در ماه های اکتبر تا مارچ از ساعت ۷ صبح تا ۶ عصر می باشد.

هزینه و زمان لازم برای بازدید:

هرچند بازدید از کلیسا رایگان است اما می توانید با پرداخت مبلغی در حدود ۶ تا ۸ یورو به قسمت گنبد یا تراس کلیسا رفته و از مناظر زیبا و چشم‌نواز شهر رم لذت ببرید و با گرفتن چند عکس فوق العاده این مناظر را ابدی کنید.

بازدید از معبد پانتئون شهر رم:

معبد پانتئون که امروزه به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار می گیرد نمونه دیگری از هنر معماری است ۱۲۰ سال پس از میلاد مسیح بنا نهاده شد. عامل مهمی که بر شهرت این سازه می افزاید تناسب بینظیری است که در ساخت آن به کار رفته و به نسبت طلایی شهرت دارد. همچنین این بنا آرامگاه مفاخر بزرگی از تاریخ و هنر ایتالیا همچون رافائل، ویکتور امانوئل دوم و اومبرتو اول است. بنا به توصیه بسیاری از توریست ها، با استخدام یک لیدر محلی حین بازدید از این مکان دیدنی به ناشناخته های بیشتری پی خواهید برد لذت تور خود را دوچندان خواهید نمود.

هزینه و زمان لازم برای بازدید معبد پانتئون:

بازدید از این معبد باستانی شهر رم رایگان است و گشت و گذار در آن کمتر از یک ساعت از وقتتان را خواهد گرفت.

کولوسئوم چهارمین جاذبه توریستی شهر رم:

کولوسئوم که مقر برپایی نبردهای خونین گلادیاتورها بود در سال ۸۰ پس از میلاد با گنجایش ۵۰ هزار نفر تماشاچی ساخته شد. نگاهی به محیط ۵۷۳ یاردی کولوسئوم که بر روی بستری باتلاقی بنا نهاده شد دلیل اینکه چرا مهندسان از این سازه با عنوان شگفتی مهندسی یاد می کنند را برملا می کند.

علاقه زیاد مسافران به این بنا سبب تشکیل صف های طولانی برای ورود به کولوسئوم می شود. با تهیه بلیط آنلاین می توانید علاوه بر کسب اجازه ورود به تپه پالاتین و کلوسئوم از زحمت ایستادن در صف های طولانی نیز رها شوید. این سایت گردشگری همه روزه از ساعت ۸:۳۰ آماده بازدید است و ساعت تعطیلی آن بسته به فصل متغیر می باشد.

موزه واتیکان:

یکی از مشهورترین جاذبه های شهر رم نقاشی های رنگی و محسور کننده ای است که توسط نقاش بنام ایتالیایی یعنی میکلانژ بر در و دیوارهای کاخ واتیکان به تصویر کشیده شده است. آنچه بازدید از این موزه را جذابتر می کند این است که حین بازدید از موزه امکان دسترسی به سایر بخش های کاخ زیبای واتیکان نیز فراهم است. به خاطر داشته باشید گنجینه اصلی، معماری و تزئینات خود موزه است که نباید از دیدن آن غافل شوید. از مهمترین این گنجینه های آشکار اما نهان، می توان پلکان های مارپیچی و اتاق‌ رافائل را نام برد که یک یکشان درخور بازدید و توجه می باشند. سعی کنید حین بازدید موزه واتیکان حتما از راهنمای خبره کمک بگیرید چراکه پیچیدگی و تودرتویی این موزه زیبا می تواند باعث سردرگمی و غافل شدن از بسیاری زیبایی ها شود هرچند این مورد می تواند هزینه تور را به طور چشمگیری افزایش دهد.