از زمانی که ژاپن برای اولین بار در سال ۱۸۵۳ درب های خود را به روی تجارت جهانی گشود، به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری جهان تبدیل شد.  آنچه گردشگرانی از سراسر جهان را به سمت ژاپن می کشاند تنها زیبایی های ظاهری این کشور کهن نیست بلکه ظرافت های فرهنگی است که با مردم این خطه عجین شده است. فرهنگی آنچنان غنی و متفاوت، که از معماری گرفته تا آشپزی و طرز پوشش، تمام ابعاد زندگی ژاپنی ها را در بر گرفته و کشوری کاملا خاص و متفاوت از سایر کشورهای جهان به وجود آورده است.

ژاپن مدرن یا سنتی؟

با وجودی که ژاپن یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان در زمینه تکنولوژی به شمار می رود، ژاپنی ها ملتی به شدت وابسته به فرهنگ و سنت هایشان هستند و هیچ گاه آن ها را به فراموشی نسپرده یا از آن فاصله نمی گیرند. این وفاداری به سنت ها تا جایی است که با وجود گذشت سالیان دراز از شکل گیری تمدن ژاپن، مردم این کشور هنوز اصالت خود را حفظ کرده اند و فرهنگ اصیل ژاپنی در تمام ابعاد زندگیشان جریان دارد. از همین رو می توان ادعا کرد ژاپن بهترین نمونه برای مشاهده تقابل جالب و چالش برانگیز سنت و مدرنیته و درنتیجه از معدود کشورهایی است که همواره چیز جدیدی برای ارائه به بازدید کنندگانش دارد و کمتر کسی از سفر به ژاپن خسته و دل زده شود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

در این مقاله از دنیای مد گرفته تا آداب و رسوم خاص غذا خوردن، برخی از جالبترین دانستنی های ژاپن را که احتمالا تا به حال چیزی درباره شان نشنیده اید ارائه کرده ایم. اگر قصد سفر به ژاپن دارید، خواندن مقاله فوق کمک خواهد کرد دلایل بیشتری برای سفر به این کشور بیابید و بیش از پیش به اینکه چرا ژاپن به عنوان یکی از زیباترین مقاصد گردشگری جهان انتخاب شده، پی ببرید پس تا انتها با ما همراه باشید. جهت اطلاع از شرایط دریافت ویزای مسافرتی و رزرو هتل یا جهت یافتن پاسخ سوالات خود در زمینه سفر به ژاپن، می توانید با کارشناسان تورهای خارجی یاسان تور در تماس باشید.

دانستنی های جالب درباره ژاپن

قدیمی ترین کمپانی جهان، ژاپنی است.

کنگو نام قدیمی ترین کسب و کار فعال جهان است که در سال ۵۷۸ میلادی در ژاپن پایه گذاری شد و به صورت اختصاصی در زمینه ساخت معابد و زیارتگاه ها، شروع به فعالیت نمود.

جمعیت فراوان

با یک تخمین سر انگشتی می توان براورد کرد جمعیتی که در حال حاضر مشغول به زندگی در ژاپن هستند چیزی در حدود ۱۳۰ میلیون نفر می باشد. با وجودی که از سال ۲۰۱۱ تا کنون رشد جمعیت ژاپن بنا به دلایل مختلف از جمله تغییر سبک زندگی، سختی و افزایش هزینه های نگهداری از فرزندان به شدت کاهش یافته باز هم این میزان جمعیت، برای قرار دادن ژاپن در رده یازدهم جهان از نظر جمعیت، کفایت می کند.

ژاپنی ها عمر نوح دارند.

یکی دیگر از جالب ترین دانستنی ها درباره ژاپن این است که مردمان این سرزمین عمر نسبتا طولانی دارند. امید به زندگی در میان مردم هنگ کنگ ۸۴ سال و بیشترین میزان امید به زندگی در جهان است، این درحالی است که انگلیسی ها با ۸۱ سال رده دوم را از آن خود کرده اند.

ژاپن کشور بدون فروشنده

در ژاپن به ازای هر ۲۴ نفر یک دستگاه فروش خودکار وجود دارد این بدان معنی است که در این کشور چیزی در حدود ۵ میلیون دستگاه فروش خودکار وجود دارد. از انواع نوشیدنی و خوراکی گرفته تا گل و چتر تقریبا هر چیزی که احتیاج دارید را می توانید از دستگاه و بدون نیاز به فروشنده تهیه کنید.

پایتخت زیپ سازی جهان

شاید برایتان جالب باشد بدانید که بیش از نیمی از تمامی زیپ های ساخته شده در دنیا از دستان هنرمند چشم بادامی ها خارج شده اند. برای باور این واقعیت جالب کافی است زیپ تان را چک کنید و لفظ YKK هک شده به روی آن را که مخفف Yoshida Kogyo Kabushikikaisha است بیابید. این نام مربوط به کارخانه زیپ سازی است که در سال ۱۹۳۴ در توکیو تاسیس شده و به طور تخمینی سالانه ۷ میلیارد زیپ در آن تولید می شود.

خربزه های جادویی ژاپن

در ژاپن قیمت هر خربزه ۲۰۰ دلار است در واقع هر خربزه ۱۰ میلیون تومان می ارزد. اعلت این قیمت نجومی خواص فوق العاده خربزه نیست، بلکه ریشه در فرهنگ ژاپن دارد. از آنجایی که سامورایی ها برای تشکر از شوگن (بالاترین رتبه نظامی در بین سامورایی ها) به آن ها میوه خربزه یا نارنگی هدیه میداده اند، این میوه ها جایگاه والایی در فرهنگ ژاپن یافته اند. چنانچه به فکر یافت راه های جدید درامدزایی هستید می توانید به صادرات خربزه به ژاپن نیز فکر کنید!