اگر قصد سفر به گرجستان را دارید اما هنوز تصمیم قطعی نگرفته اید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد ظرف چند هفته آینده راهی سفر شوید. در این مقاله برخی از مهمترین دلایل سفر به گرجستان و انتخاب این کشور به عنوان مقصد بعدی سفرتان آورده شده است.

زیبایی های گرجستان:

از سواحل آفتابی و زیبای دریای سیاه تا دامنه کوه های سر به فلک کشیده قفقاز، از نظر تقسیم بندی های سیاسی در احاطه کشور گرجستان قرار دارد. این کشور زیبا تنها کشور  اروپایی ست که ایرانیان بدون نیاز به روادید یا ویزا و تنها با در اختیار داشتن پاسپورت می توانند به آن سفر کنند. این مسئله چنان با اهمیت است که حتی می توان آن را مهمترین عامل در جهت جذب توریست های ایرانی به گرجستان معرفی نمود. جذابیت های گرجستان برای توریست ها به همین جا ختم نمی شود، از طبیعت بکر و زیبا گرفته تا غذاهای لذیذ، فرهنگ و تاریخ غنی در کنار مردمانی خونگرم و میهمان نواز، همگی از جمله جاذبه های این کشور از دید توریست ها به شمار می روند که در ادامه مقاله به شکل مفصل تری به هر یک از آن ها خواهیم  پرداخت.

موقعیت جغرافیایی گرجستان:

گرجستان که از نظر مرزبندی های جغرافیایی در منطقه اوراسیا واقع شده از نظر سیاسی نیز موقعیت بسیار خاصی دارد. در واقع گرجستان یکی از معدود کشورهایی است که هم در قاره آسیا و هم در قاره اروپا واقع شده است و با وجود وسعت کمش، این کشور کوچک به شکل غیر منتظره ای با ۴ کشور پهناور روسیه، ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد.

گرجستان را بهتر بشناسید:

اگر بخواهیم لیستی از کشورهای زیبای جهان که فرهنگ و تاریخ غنی دارند تهیه کنیم، قطعا گرجستان در یکی از بالاترین جایگاه های این لیست جای خواهد گرفت. تاریخ غنی، فرهنگ و هنر پربار و مردمان صمیمی و خونگرم، در کنار طبیعتی که سخاوتمندانه تمام زیبایی هایش را پیشکش کرده، گرجستان را به یکی از تاپ ترین مقاصد گردشگری دنیا بدل کرده اند. از آن رو از سخاوتمندی طبیعت گرجستان صحبت به میان آمد که این کشور نه از دریا نه از جنگل و نه از کوه های سر به فلک کشیده، هیچ یک را کم ندارد.

کشوری که با وجود پشتوانه تاریخی قوی، تنها ۳۰ سال است که از سلطه سایر کشورها رهایی یافته و با رشد علمی و افزایش سرانه درآمد سالانه توانسته مشکلات اقتصادی ملت خود را ریشه کن کند. پیش از این دوره رشد اقتصادی، میانگین درامد ماهانه برای هر نفر زیر ۵۰ دلار آمار جرم و جنایات در این کشور بسیار بالا بود. مردم گرجستان از نظر وضعیت رفاهی در شرایط بسیار بدی به سر می بردند به گونه ای که در برخی مناطق این کشور در طول ۲۴ شبانه روز تنها دو ساعت دسترسی به برق شهری وجود داشت.

در سال ۲۰۰۳ طی انقلابی نیروهای مخالف رژیم وقت، به قدرت رسیدند و این انقلاب آغازی شد بر عصر جدید گرجستان.

فضای شهری گرجستان:

  1. شاید اولین موردی که پس از ورود به گرجستان می تواند باعث تعجبتان شود جاده ها و بزرگراه های مدرنی است که بر اساس آخرین اصول شهرسازی بنا نهاده شده اند. این شاه راه ها وظیفه اتصال شهر های بزرگ را به عهده دارند. در طول این جاده ها توربین های بادی، استراحتگاه ها و رستوران های زیبا، به وفور به چشم می خورند.
  2. دومین موردی که از دیدن آن سورپرایز خواهید شد پلیس در جای جای این کشور است. هرچند وجود این حجم از نیروهای نظامی در سطح شهرهای کشوری که کودتای نظامی، آن را از چنگال فساد و رشوه رهانیده، امر خارج از انتظاری نیست.
  3. سومین مورد شگفتی آفرین عدم وجود دیوان سالاری در کشور گرجستان است این مورد به حدی است که سبب شده گرجستان در بین ۶ کشور برتر جهان از نظر راحتی تشکیل کسب و کار قرار بگیرد. کاغذ بازی در این کشور اروپایی تا جایی به حداقل رسیده که تمام کارهای لازم برای انتقال مالکیت یک واحد آپارتمان در گرجستان کمتر از یک ساعت زمان بر خواهد بود.
  4. مورد چهارم، برای افزایش جذب توریست به گرجستان تلاشی در ابعاد ملی صورت می پذیرد. می توان ادعا کرد چیزی در حدود ۱۵ سال پیش، حتی در اروپا کمتر کسی از وجود گرجستان اطلاع داشت یا نام این کشور به گوشش خورده بود.