اگر قصد سفر به گرجستان را دارید اما هنوز تصمیم قطعی نگرفته اید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد ظرف چند هفته آینده راهی سفر شوید. در این مقاله برخی از مهمترین دلایل سفر به گرجستان و انتخاب این کشور به عنوان مقصد بعدی سفرتان آورده شده است.

از سواحل آفتابی و زیبای دریای سیاه تا دامنه کوه های سر به فلک کشیده قفقاز، از نظر تقسیم بندی های سیاسی در احاطه کشور گرجستان قرار دارد. این کشور زیبای اروپایی تنها کشوریست که ایرانیان می توانند با در اختیار داشتن پاسپورت و بدون نیاز به روادید یا ویزا به آن سفر کنند. این مورد را می توان مهمترین عامل در جهت جذب توریست های ایرانی به گرجستان معرفی کرد. جذابیت های گرجستان برای توریست ها به همینجا ختم نمی شود، از طبیعت بکر و زیبا گرفته تا غذاهای لذیذ، فرهنگ و تاریخ غنی در کنار مردمانی خونگرم و میهمان نواز، تنها برخی از جاذبه های این کشور از دید توریست ها هستند که در ادامه مقاله به شکل مفصل تر به هر یک از آن ها خواهیم  پرداخت.

موقعیت جغرافیایی گرجستان:

گرجستان با وجود وسعت کم خود یکی از معدود کشورهایی است که در دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. این کشور کوچک به شکل غیر قابل باوری با ۴ کشور پهناور روسیه، ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد.

گرجستان را بهتر بشناسید:

اگر بخواهیم لیستی از کشورهای زیبای جهان که فرهنگ و تاریخ غنی دارند تهیه کنیم، قطعا گرجستان در این لیست جای خواهد گرفت. تاریخ غنی، فرهنگ و هنر پربار و مردمان صمیمی و خونگرم در کنار طبیعت زیبایی که نه از دریا نه از جنگل و نه از کوه های سر به فلک کشیده، هیچ یک را کم ندارد، گرجستان را به یکی از مقاصد گردشگری تاپ در دنیا بدل کرده است. کشوری که با وجود پشتوانه تاریخی قوی، تنها ۳۰ سال است که از سلطه سایر کشورها رهایی یافته و با رشد علمی و افزایش سرانه درامد سالانه توانسته مشکلات اقتصادی ملت خود را ریشه کن کند. پیش از این دوره رشد اقتصادی، میانگین درامد ماهانه برای هر نفر زیر ۵۰ دلار آمار جرم و جنایات در این کشور بسیار بالا بود و حتی در برخی مناطق این کشور تنها دو ساعت در روز دسترسی به برق وجود داشت.

در سال ۲۰۰۳ طی انقلابی نیروهای مخالف رژیم وقت به قدرت رسیدند و این انقلاب آغازی شد برای عصر جدیدی در گرجستان.

فضای شهری گرجستان:

شاید اولین موردی که پس از ورود به گرجستان می تواند باعث تعجبتان شود جاده ها و بزرگراه های مدرنی است که بر اساس آخرین اصول شهرسازی بنا نهاده شده اند. این شاه راه ها وظیفه اتصال شهر های بزرگ را به عهده دارند. در طول این جاده ها توربین های بادی، استراحتگاه ها و رستوران های زیبا، به وفور به چشم می خورند.

دومین موردی که از دیدن آن سورپرایز خواهید شد پلیس در جای جای این کشور است. هرچند وجود این حجم از نیروهای نظامی در سطح شهرهای کشوری که کودتای نظامی، آن را از چنگال فساد و رشوه رهانیده، امر خارج از انتظاری نیست.