کوش آداسی یکی از بزرگترین مراکز گردشگری ترکیه است که ساحل دریای اژه قرار دارد و از توابع شهر آیدین به شمار می رود. این شهر زیبای ساحلی چنان مرکز توجه توریست ها قرار گرفته که جمعیت حدود ۱۰۶ هزار نفری کوش آداسی در فصول گرم سال، به ۲ میلیون نفر افزایش می یابد. یکی از اصلی ترین ویژگی های کوش آداسی این است که حتی از خیابان های مرکز شهر نیز می توان به آبی نیلگون دریا چشم دوخت و از زیبایی های آن لذت برد. چنانچه شما هم در پی ماجراجویی و کشف مقاصد جدید برای سفر هستید خواندن این مقاله را به شدت به شما توصیه می کنم.

موقعیت مکانی کوش آداسی:

کوش آداسی در عین حال که یکی از بزرگترین بنادر ترکیه است به دلیل برخورداری از موقعیت جغرافیایی استراتژیک و زیرساخت های مناسب، به یکی از مشهورترین لنگرگاه های کشتی های تفریحی کروز تبدیل شده است. این کشتی های عظیم با هزاران مسافر از سراسر جهان، در اغلب گشت های خود حداقل یک روز در کوش آداسی پهلو می گیرند تا مسافران به گشت و گذار و تفریح در این شهر زیبا بپردازند.

همانطور که اشاره شد کوش آداسی از توابع آیدین است و در فاصله ۷۱ کیلومتری آن قرار دارد. فاصله این شهر زیبا از سایر شهرهای توریستی ترکیه همچون ازمیر، بُدروم و چشمه به ترتیب ۹۰ کیلومتر ۱۵۷ کیلومتر و ۱۵۷ کیلومتر است. این فاصله نسبتا کوتاه با شهرهایی که قطب گردشگری ترکیه به شمار می روند را می توان دومین عامل موثر در رونق گردشگری کوش آداسی محسوب کرد.

بهترین اماکن گردشگری کوش آداسی:

کوش آداسی یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکیه به شمار می رود و پیشینه آن به دوره رم باستان و بیزانس باز می گردد. امروزه نیز در جای جای این شهر می توان به رد پای تاریخ برخورد برخی از مهمترین اماکن تاریخی شهر کوش آداسی عبارتند از:

  1. منطقه کاله ایچی
  2. مسجد جامع کوش آداسی
  3. کاروانسرای محمت پاشا

منطقه تاریخی کاله ایچی:

منطقه تاریخی کاله ایچی یا داخل قلعه؛ قدمت این منطقه به دوره عثمانی برمی گردد و در واقع در آن دوران مرکز شهر به شمار می رفته است. امروزه نیز در این بخش شهر همچنان زندگی جریان دارد. همه روزه تعداد زیادی توریست و افراد بومی چه برای بازدید از اماکن تاریخی و یا برای خرید از بازار های قدیمی و مراکز خرید امروزی روانه کاله ایچی می شوند.

مسجد جامع کاله ایچی:

مسجد جامع کاله ایچی؛ با المان های خاص معماری عثمانی و درختان چنار سر به فلک کشیده که محوطه مسجد را زیر سایه ستبر خود می پوشانند از جمله بناهایی است که حتما باید به آن سر بزنید. در سال ۱۶۱۸ میلادی و همزمان با ساخته شدن منطقه کاله ایچی، دستور ساخت مسجد جامع توسط “محمت پاشا” صدر اعظم وقت، به عنوان یکی از اولین مساجد کوش آداسی بنا نهاده شد. با وجود پیشینه قریب به ۵۰۰ سال این مسجد همواره قابل استفاده بوده و درب هایش به روی نمازگزاران گشوده است.

کاروانسرای تاریخی محمت پاشا:

این کاروانسرا که یکی از شناخته شده ترین و پر بازدیدترین اماکن تاریخی شهر کوش آداسی به شمار می رود، در تک تک خشت های خود رد پایی از پیشینیان را گنجانده است. این بنا در ابتدا به شکل قلعه ای برای حفظ امنیت ساخته شد اما در ادامه با رشد بازرگانی به عنوان مرکزی برای تجارت و استراحت بازرگانانی که از سایر شهرهای آمده بودند بنا شد.

بهترین اماکن گردشگری کوش آداسی:

در کنار زیبایی بی حد و حصر طبیعت و سواحل رویایی کوش آداسی، جاذبه های گردشگری متنوع دیگری نیز در این شهر توریستی وجود دارند که می توان طی اقامت، به بازدید از آن ها پرداخت. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین اماکن گردشگری کوش آداسی خواهیم پرداخت.

قلعه گورجین یا guvercin kulesi :

قلعه گووَرجین که به معنای قلعه گنجشک است یکی از اصلی ترین نمادهای کوش آداسی به شمار می رود. این قلعه که در میان جزیره کوچکی با همین نام جای گرفته، در قرن ۱۴ و ۱۵ میلادی به دست جنووایی هایی که وارد منطقه شده بودند بنا نهاده شد. هدف اصلی ساخت این قلعه که بر روی صخره ای بیرون زده از آب بنا نهاده شده، حفظ و حراست شهر در برابر حمله دزدان دریایی بوده است. با گذشت زمان و پس از تسلط حاکمیت عثمانی بر این منطقه، محوطه قلعه به شکلی وسیع تر ساخته شد و بر ارتفاع دیواره های قلعه نیز افزوده شد. در نهایت در سال ۱۹۵۷ این جزیره کوچک با احداث پلی به طول تقریبی ۳۰۰ متر در دریا به ساحل کوش آداسی متصل گردید تا بازدید کنندگان بتوانند با طی مسیری رویایی در میان آبی فیروزه ای دریا، به قلعه زیبای گنجشک برسند.

تفریحات دریایی:

در اطراف جزیره گووَرجین پلاژ های متعدد و زیبایی برای استفاده عموم ساخته شده است که فضای دلچسبی برای شنا، آفتاب گرفتن یا وقت گذرانی در ساحل فراهم آورده است. اسکله اصلی شهر نیز که میزبان کشتی های کروز و مسافرین آنهاست نیز در نزدیکی این جزیره قرار دارد. افرادی که علاقمند به تجربه سفر منحصر بفرد دریایی هستند می توانند از طریق همین اسکله به تور کشتی های کروز ملحق شوند. همچنین می توان با اجاره روزانه انواع قایق های کوچک و یات، خود را به موج های آبی دریا سپرد و ساعاتی را به دور از شهر و هیاهوی آن، در کمال آرامش سپری کرد.

فرم پر پیچ و تاب خط ساحلی کوش آداسی، علاوه بر فراهم آوردن مناظر چشم نواز و افزایش طول سواحل، سبب شده آب دریا در نزدیکی ساحل آرام تر و در نتیجه بسیار زلال تر باشد. این امر لذت شنا در آب دریا را چندین برابر می کند.