بدون شک اسپانیا یکی از زیباترین کشورهای جهان است که هر شخصی باید حداقل یک بار در طول زندگی خود به آنجا سفر کند. فرهنگ غنی اسپانیا که حاصل آمیختگی فرهنگ اسلامی با مسیحیت است در جای جای این کشور زیبا به چشم می خورد و البته سبب شده بین آثار هنری و معماری اسپانیا و سایر کشورهای اروپایی تفاوت چشمگیری مشهود باشد.

ویژگی های تاریخی و جغرافیایی اسپانیا:

اگر از کشور پرتغال که در بخش غربی اسپانیا قرار دارد صرف نظر کنیم، می توانیم بگوییم اسپانیا نقطه پایانی اروپا و غربی ترین بخش این قاره است. به بیانی دیگر می توان اسپانیا را شبهه جزیره ای در نظر گرفت که از سمت شمال شرق به فرانسه و از طرف غرب، به پرتغال ختم می شود و دو سوی دیگر آن یعنی بخش های شمالی و جنوبی اش توسط آب های آزاد احاطه شده است. از طرفی اسپانیا را می توان دروازه ای بین اروپا و آفریقا در نظر گرفت چراکه اسپانیا با نزدیکترین کشور آفریقایی همسایه که مراکش است، تنها به اندازه تنگه جبل الطارق فاصله دارد.
بررسی های تاریخی انجام شده در این کشور زیبا، گواه پیشینه ای ‌ست که قدمت آن به بیش از ۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. در طول این عمر طولانی، اسپانیا حوادث بسیاری را از سر گذرانیده و بارها شاهد تغییر حاکمیت ها و جریانات مختلفی بوده که هر یک دوره ای بر اسپانیا حکمرانی می کردند.

امروزه ردپای هر یک از این تغییر و تحولات سیاسی، در فرهنگ، سبک های معماری متفاوت، آثار هنری خاص و حتی سبک آشپزی این کشور زیبا نمود پیدا کرده است.

مهمترین شهر های اسپانیا از نظر گردشگری:

اسپانیا به طور کلی از ده استان اصلی تشکیل شده که هر یک از آن ها می تواند به عنوان مقصدی برای گردشگرانی از سراسر جهان معرفی شود با این وجود در این مقاله برای جلوگیری از زیاده گویی تنها به معرفی برخی از مهمترین شهرهای توریستی اسپانیا خواهیم پرداخت.

شهر زیبای بارسلونا:

شهری که این روزها به خاطر تیم فوتبال پرستاره اش بیش از پیش آوازه خود را به گوش جهانیان رسانده و حتی برخی افراد موفقیت بارسلونا در جذب توریست را، مرهون تیم فوتبال این شهر می دانند. بارسلونا که در بخش شرقی اسپانیا و در مجاورت فرانسه واقع شده محل زندگی کاتالان هاست.این شهر که از جنوب به دریای مدیترانه ختم می شود، با سواحل بی نظیر مدیترانه ای اش چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. اما آنچه بارسلونا را به یکی از مقاصد گردشگری مهم دنیا تبدیل کرده شادی و سروری است که در جای جای این شهر موج می زند و دیگر اینکه چشم به هر سو که برگردانید بنایی زیبا خواهید دید که تاریخی در خود نهفته دارد.

مادرید خواستگاه و پایتخت فرهنگی اسپانیا:

مادرید که ماتادورها آن را به عنوان پایتخت سیاسی خود برگزیده اند در رده بندی های جهانی جز بافرهنگ ترین شهرهای جهان به شمار می رود. موزه های فراوانی که در شهر مادرید وجود دارد سبب شده این شهر عنوان پایتخت فرهنگی اسپانیارا نیز از آن خود کند. از مشهورترین موزه های بارسلونا می توان به موزه پرادو اشاره کرد که آثار بی شماری از هنرمندان اسپانیایی را در خود گنجانیده است. پنج هزار تابلوی نقاشی، بالغ بر دو هزار تصویر چاپی و هزاران عدد سکه، نشان و زیورآلات تنها بخش کوچکی از گنجینه فرهنگی موزه پرادوی مادرید را تشکیل می دهد. ساختمان این موزه که در قرن نوزدهم بنا شده است خود اثر تاریخی دیگریست که نمی توان بی تفاوت از کنار آن عبور کرد.

فلامنکو و زادگاهش شهر سویا:

سویا یا سویل نام یکی دیگر از شهرهای مهم اسپانیا و زادگاه یکی از مهمترین سمبل های این کشور یعنی رقص زیبای فلامنکو است. سالانه افراد زیادی از سراسر جهان برای شرکت در فستیوال های فلامنکو، شنیدن موسیقی یا حتی آموزش این رقص حماسی و پر شور به سویا سفر می کنند. در کنار رقص فلامنکو آنچه که بر جذابیت سویا می افزاید چشیدن هیجان ناشی از مشاهده گاوبازی از نزدیک است. مسابقات گاوبازی که یکی از سنت های قدیمی ماتادورهاست همواره در میدان مائسترانزا که یکی از قدیمی ترن بناهای شهر سویاست برگزار می شود.

والنسیا سومین شهر بزرگ اسپانیا:

والنسیا که سومین شهر بزرگ اسپانیاست بیش از هر چیز با پائللا های لذیذش (غذای لذیذ اسپانیولی که به عنوان غذای ملی اسپانیا نیز شناخته می شود و ترکیبی ست از برنج سرخ شده و پروتئین های دریایی) شهرت یافته تا جایی که اغلب افراد این شهر زیبا را با لقبش که زادگاه پائللا است می شناسند. غذاهای لذیذ در کنار علم و فرهنگ رشد یافته، والنسیا را از دید گردشگران به یکی از جذابترین شهرهای سراسر اسپانیا تبدیل کرده است.