دبی با ساختمان های بلند و فضاهای شهری خیره کننده، به یکی از پیشرفته ترین شهرهای جهان تبدیل شده است. به طوری که می توان ادعا کرد این شهر عربی که در همسایگی ماست، یک شبه ره صد ساله رفته است. اگر نگاهی کوتاه به گذشته شهر دبی بیندازید در خواهید یافت که تا چندی پیش این شهربندری چیزی جز تکه ای از بیابان با سکنه ای اندک نبوده که اموراتشان را از طریق ماهیگیری و تجارت مروارید می گذرانده اند. امروزه این تکه بیابان به نگین خلیج فارس و یکی از قطب های گردشگری جهان بدل شده است. جایی که سالانه میلیون ها نفر از سراسر جهان را برای گردش یا تجارت به سمت خود می کشاند.

فهرست عجیبترین مراکز دیدنی دبی:

دبی شهر پر جنب و جوشی است که همیشه در آن چیزی برای شگفت زده شدن پیدا می شود. همین ویژگی آن سبب می شود در دبی جایی برای خستگی و کسالت نباشد، سیاست گذاران نیز در تلاش هستند تا با زیر و رو کردن تمامی رکوردهای جهانی گام های مهم تری در این مسیر بردارند. در این مقاله قصد داریم برخی از جالب ترین دیدنی های وبه بیانی دیگر ترین‌های دبی را که به جهانی شدن این شهر کوچک کمک اساسی کرده اند معرفی کنیم. اگر قصد سفر به دبی دارید می توانید از این مقاله به عنوان راهنمای جامع گردشگری دبی نیز استفاده کنید و به جاهایی که با وجود شهرت جهانی عده کمی از وجودشان باخبر هستند سر زده و تجربه هیجان انگیزی برای خود رقم بزنید.

بلندترین ساختمان جهان:

احتمالا اسم برج خلیفه را شنیده اید ساخت این بنا که در سال ۲۰۰۶ استارت خورد و در سال ۲۰۰۹ به اتمام رسید در ژانویه ۲۰۰۹ نیز برای استفاده عموم افتتاح شد. ابر بنایی که با ارتفاع ۸۲۸ متر رکورد دار بلندترین سازه ساخته بشردر جهان شد. در این ساختمان سر به فلک کشیده ۱۶۳ طبقه وجود دارد که به صورت مسکونی، تجاری و تاسیساتی مورد استفاده قرار گرفته اند. البته که چنین ساختمانی با ۱۶۳ طبقه بدون آسانسور غیر قابل تصور است، پس آماده باشید تا موضوع جدیدی که برج خلیفه در آن رکورد دار است بیان کنیم. بله درست حدس زدید برج خلیفه با برخورداری از ۵۷ آسانسور، عنوان ساختمان با بیشترین تعداد آسانسور را نیز از آن خود نموده است.

بزرگترین آبنمای جهان:

بزرگترین آبنمای جهان با هزینه ای بالغ بر ۲۱۸ میلیون دلار و توسط یک شرکت آمریکایی در محوطه خارجی برج خلیفه ساخته و در سال ۲۰۲۰ افتتاح شد. طول مجموعه فواره های این آبنما ۲۷۵ متر می باشد و ۶۶۰۰ لامپ در ۲۵ رنگ مختلف را در خود جای داده تا بینندگان را مجذوب نمایش خیره کننده رقص رنگی فواره ها کند. برای اینکه جلوه این نمایش در مقابل عظمت و بلندی برج خلیفه رنگ نبازد، در فواره های آبنما پمپ هایی قدرتمند به کار رفته که می توانند آب را تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرتاب کنند.

مرتفع ترین استخر دنیا:

در دبی استخر پانورامایی وجود دارد که در ارتفاع ۲۹۴ متری از سطح زمین احداث شده است. از آنجایی به این استخر پانوراما گفته می شود که هیچ لبه ای در اطراف آن به چشم نمی خورد. به گونه ای که اگر در این استخر باشید تصور می کنید استخر در افق دور، به انتها می رسد. هرچند این اتفاق، حس عجیب و خوشایند بی پایان بودن را در هر بیننده ای برمی انگیزد اما آنچه اغلب افراد را به بازدید از این استخر ترغیب می کند، منظره بی نظیری از دبی است که از این استخر قابل تماشا و ثبت است. در واقع می توان ادعا کرد زیباترین و بینظیرترین منظره دبی در این استخر دو طبقه ۳۶۰ انتظارتان را می کشد.

عمیق ترین استخر جهان:

بله دبی که عنوان بلندترین استخر جهان را از آن خود کرده باز هم در یک شگفت آفرینی جدید دست به ساخت عمیقترین استخر سرپوشیده دنیا زد و استخر دیپ دایو (Deep Dive Dubai) را افتتاح کرد. البته کم لطفی است اگر شگفتی را به شکلی کاملا ساده، استخر بنامیم زیرا آن را به گونه ای طراحی کرده اند گویی بخشی از یک شهر گمشده را در خود جای داده است. این استخر فوق عمیق که برای پر شدن، به ۱۴ میلیون بشکه آب نیاز دارد اغلب برای آموزش غواصی مورد استفاده قرار می گیرد.

هیجان انگیزترین ترن هوایی دنیا:

این ترن هوایی با سرعتی حرکت می کند که حتی پیشرفته ترین مدل خودروهای کمپانی های مشهور جهان نیز قادر به دست یافتن به چنین سرعتی نیستند. تنها تعداد اندکی خودرو آن هم فقط برای چند دقیقه در پیست های آزمایشی می توانند به چنین سرعتی برسند. سرعت ترن هوایی Ferrari World جزیره یاس دبی به ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت میرسد و با همین سرعت اسم خود را در کتاب رکوردهای گینس به عنوان سریعترین ترن جهان ثبت کرده است.

بزرگترین فرش دستباف دنیا:

بزرگترین فرش دستباف دنیا که فضای داخلی مسجد شیخ زائد را مفروش کرده است. این فرش مساحتی معادل ۵۶۳۰ متر مربع دارد. برای بافت این فرش زیبا ۱۲۰۰ بافنده ماهر از استان خراسان به مدت ۵۵۸ روز زحمت کشیده اند و بیش از ۲ میلیارد گره بر تار پود آن زده اند. در مجموع برای خلق بزرگترین فرش دسبافت جهان ۳۸۰۰۰ کیلوگرم پنبه و پشم به کار گرفته شده و اثری پدید آمده که تمام هنرمندان جهان را انگشت به دهان و دبی را یک بار دیگر رکورد دار گینس کرده است.