کاپادوکیا را تقریبا می‌توان قلب ترکیه در نظر گرفت. این شهر که در فاصله ۳۰۰ کیلومتری آنکارا، ۵۰۰ کیلومتری آناتالیا و ۸۰۰ کیلومتری استانبول قرار گرفته است؛ چه از نظر زیبایی و چه از نظر موقعیت مکانی گویی قلب تپنده کشور ترکیه است.

ویژگی های خاص زمین شناسی سبب شده عده کثیری بر این اعتقاد باشند که کاپادوکیا بیش از اینکه شهر باشد یک منطقه زمین شناسی است که توسط دریاچه نمک و دره  ایهلارا از سایر نقاط مجاور منفک می شود. اغلب فعالیت های جذاب و مهیج کاپادوکیا از قبیل بالون سواری، سافاری و بازدید از ساختارهای خاص زمین شناسی که به دودکش جن شهرت دارند، در حوالی پارک ملی گُرِمه Goreme در جریان است.

محبوبترین فعالیت ها در سفر به کاپادوکیا:

اکنون که تا حدودی با این منطقه زیبا آشنا شده ایم بد نیست به این موضوع بپردازیم که در طول سفر به کاپادوکیا بهترین اکتیویته هایی که می توانیم به آن ها بپردازیم چیست؟ در ادامه لیستی از فعالیت های جذاب و مختص شهر زیبای کاپادوکیا را آورده ایم. در این لیست که شامل ۹ مورد از کارهایی که در کاپادوکیا می توان انجام داد می شود، جذابیت فعالیت ها رفته رفته افزایش می یابد به گونه ای که جذابترین فعالیت در انتها لیست قرار داده شده است. پس توصیه می کنم حتما صبر و حوصله به خرج دهید و ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید تا با هم بر این لیست مهیج نگاهی داشته باشیم.

  1. بازدید از دریاچه نمک کاپادوکیا:

دریاچه نمک کاپادوکیا نه تنها بزرگترین دریاچه آب شور ترکیه که یکی از بزرگترین دریاچه های آب شور دنیاست. (بعد از خشک شدن دریاچه ارومیه بعید نیست به بزرگترین دریاچه شور جهان تبدیل شود). این دریاچه با رنگ صورتی زیبای خود میزبان بسیاری از پرندگان از جمله فلامینگوهاست. رنگ صورتی دریاچه در زمان های خاصی از سال قابل روئیت است مثلا در ماه نوامبر که مصادف با اوایل آبان تا اوایل آذر است نمی توانید دریاچه را صورتی ببینید.

اغلب بخش های دریاچه بسیار کم عمق است و تنها با لایه نازکی آب پوشیده شده که انعکاس بی نظیری بوجود می آورد و برای ثبت عکس های ناب بی همتاست. تغییرات آب و هوایی، همان گونه که چهره بسیاری از دریاچه های جهان را دستخوش تغییر کرده، بر این دریاچه هم بی‌تاثیر نبوده و خشکسالی های سال های اخیر نه تنها دریاچه نمک کاپادوکیا را به سمت نابودی سوق داده بلکه سبب از بین رفتن بسیاری از پرندگان و فلامینگوها شده است.

  1. قلعه اوچ هیسار :

قلعه اوچ هیسار که بر فراز بلندترین تپه منطقه کاپادوکیا خودنمایی می کند در بخش بالایی دره قرار گرفته است. آنچه اوچ هیسار را از سایر قلعه هایی که تا به حال دیده اید متمایز می نماید روش ساخت منحصر بفرد آن می باشد.

در اصل می توان گفت این قلعه حاصل همدستی طبیعت و دست های ماهر سنگ تراشان است که به ماهرانه ترین شکل ممکن قلعه را از دل بزرگترین صخره منطقه کاپادوکیا بیرون کشیده اند. در داخل قلعه اتاق های تودرتویی حفاری شده که با یکدیگر ارتباط دارند علاوه بر ظاهر زیبا می توان از این قلعه به عنوان نقطه ای که نسبت به کاپادوکیا ویوی ۳۶۰ درجه دارد استفاده کرد و در یک نظر زیبایی خیره کننده منطقه را تماشا نمود. بعلاوه تراس این قلعه زیبا مکان فوق العاده ای ست برای تماشای لحظه مسحور کننده طلوع و غروب خورشید و ثبت عکس های خارق العاده.

  1. اسب سواری در دره های زیبای کاپادوکیا:

یکی از جذابترین فعالیت هایی که می توان در کاپادوکیا انجام داد و طرفداران بسیاری نیز دارد، پیمایش دره زیبای و منحصر بفرد این منطقه می باشد. روش های زیادی برای پیمایش این دره پوشیده از ساختارهای زمین شناسی خارق العاده وجود دارد اما از میان تمامی آن ها آنچه محبوبتر است و حض این گردش را چندین برابر می کند سواری با اسب و شتر در میان دره و عبور از میان تپه ماهورها و تماشای بالون های شناور در میان ابرها حین سواری است. ثبت خاطره ها هم که جزء جدایی ناپذیر هر سفری است و تصور قرار گرفتن در قابی که با زیبایی های طبیعی بالون و اسب ها تزئین شده می تواند به تنهایی برای برنامه ریزی سفر به کاپادوکیا کفایت کند.

تورهای سواری بر شتر و اسب به صورت بازه های زمانی دو ساعته برگزار می شود. در صورت تمایل می توانید هماهنگی های لازم را با تورگردان های محلی انجام دهید.

  1. موزه فضای باز Goreme :

این موزه با تمام موزه هایی که تا کنون دیده اید تفاوت اساسی دارد، چرا که به جای مکانی محدود و مسقف، فضای باز بزرگی است که مجموعه ای از تعداد زیادی صومعه، کلیسا و محراب را در خود جای داده است. نقاشی های دیواری بینظیری بر دیوارهای برخی از این کلیساهای قدیمی خودنمایی می‌کند. نقاشی هایی که تاریخی چندین صد ساله را در پس رنگ و لعاب خود جای داده اند و با وجود از سر گذراندن تمامی این سال ها همچنان رنگ اصلی خود را حفظ کرده اند.

مادر طبیعت با قدرت و مهربانی نیمی از ساختار این بناها را آماده کرده و به دست بشر سپرده و باقی مانده آن  با دستان هنرمند انسان به شیوه ای استادانه تکمیل کرده است. نمونه این سبک معماری که حاصل کنده کاری در دل صخره های که قندی شکل است را می توان در کندوان که یکی از زیباترین شهر های استان آذربایجان شرقی است مشاهده کرد.

قدمت سایت موزه کاپادوکیا:

بررسی های انجام شده به روی سایت موزه کاپادوکیا نشان می دهد قدمت برخی از سازه های این سایت به قرن چهارم پس از میلاد مسیح باز می گردد. طبیعتا بازدید سایت موزه ای با چنین پشتوانه تاریخی (بیش از ۱۶۰۰ سال) رایگان نیست، با این وجود تنها پرداخت یک هزینه ورودی برای بازدید از تمامی ساختمان های کنده کاری شده سایت که هر یک از تعداد زیادی اتاق تو در تو تشکیل شده است، کفایت می کند. به خاطر داشته باشید بهره گرفتن از یک راهنمای محلی همواره جذابیت این قبیل گشت های تاریخی و طبیعی را به شدت افزایش می دهد بنابرین توصیه ما به شما این است که در صورت امکان از یک لیدر محلی برای همراهیتان درخواست کنید.

  1. بالون سواری یا تماشای منظره بینظیر بالن ها :

پنجمین اکتیویته جذابی که اغلب مسافران کاپادوکیا به آن می پردازند و گاهی تنها با هدف انجام آن به کاپادوکیا سفر می کنند چیزی نیست جز، فعالیت مهیج بالون سواری!


نه تنها سوار شدن بر بالون ها که حتی دیدن این لامپ های غول پیکر رنگی شناور در آسمان، برای هر بیننده ای جذابیت و تازگی دارد و فضای رمانتیکی به شهر می بخشد. همین امر سبب می شود زوج های بسیاری کاپادوکیا را به عنوان مقصدی برای ماه عسل خود انتخاب کنند، چه آن هایی که ترس از ارتفاع دارند از سوار شدن بر بالون اجتناب می کنند، چه آن هایی که عاشق انواع فعالیت های مهیج از جمله بالون سواری هستند.